شیرهای تحریک الکتریکی الیت | Elite Solenoid Valves

گسترده ترین انواع شیرهای کنترل جهت (Directional Control Valves) در سیستم های پنوماتیک، شیرهای تحریک الکتریکی یا در اصطلاح بازار شیرهای برقی هستند. شیرهای برقی به عنوان پر مصرف ترین اجزای مدارهای پنوماتیک اغلب برای کنترل و اعمال فرمان جک پنوماتیک (جک های یک و دو طرفه)، شیرهای صنعتی بزرگتر و یا موتورهای بادی (Air Motors) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جهت مشاهده سایر محصولات شیر پنوماتیک کلیک کنید.

بسته به نوع کاربرد در مدار پنوماتیک، شیرهای برقی در انواع دو تا چند پورت (معمولاً دو تا پنج پورت) و در مدل های یک یا دو بوبین شیرکتابی(تک یا دوبل) طراحی و عرضه می گردند.

همانگونه که از نام این شیرها پیداست، در شیرهای برقی فرمان عملکرد شیر به صورت الکتریکی اعمال شده و از طریق یک میدان مغناطیسی با ایجاد خاصیت آهنربایی موقت در هسته بوبین، اسپول یا دیافراگم شیر تحریک و جابجا می‌شود و مسیر عبور هوای فشرده در جهت دلخواه هدایت یا مسدود می‌گردد.

با توجه به گستردگی مصرف شیرهای برقی و تنوع شرایط کاری و محیطی، این شیرها در سایزهای بسیار متنوع و با جنس ها و اشکال مختلف طراحی و تولید می‌شوند. همچنین بعضی از انواع شیرهای تحریک الکتریکی نظیر شیرهای بدنه برنجی و بدنه استیل در مدارهای انتقال سایر سیالات نظیر آب و انواع مایعات و گازهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 شیرهای ۲/۲ دیافراگمی و شیر تایمردار الیت (Elite) از انواع شیرهای قابل استفاده در مدارات غیر هوای فشرده هستند.

بوبین شیرهای تحریک الکتریکی معمولاً قابل تعویض بوده و بر حسب طراحی و ساختار مدار الکتریکی دستگاه مربوطه در انواع ۱۲ و ۲۴ ولت مستقیم (24V & 12V DC) و یا ۲۲۰ ، ۱۱۰ و ۲۴ ولت متناوب (220V & 110V & 24V AC) در دسترس هستند.

فهرست